ZadbajMY o klimat!

Zapewne każdy z nas zaczyna odczuwać zmiany klimatu… I czy chcemy czy nie, musimy się przygotować na susze, fale upałów ale też nawałnice i podtopione ulice.
W miastach takie zjawiska są najbardziej uciążliwe. Brak terenów zielonych skutkuje występowaniem tzw. wysp ciepła. W upalne dni temperatura w tych miejscach może być wyższa nawet o 6°C niż poza miastem!
Jednak nie tylko susze są wyznacznikiem zmian klimatu. To również gwałtowne opady powodujące podtopienia i powodzie. A wszystko dlatego, iż chodniki, place, parkingi są tak zabudowane np. kostką, że woda nie ma jak wsiąkać w glebę.
Zbierająca się na powierzchni woda zazwyczaj odprowadzana przez jest przez kanalizację. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że aż 70% wody deszczowej w ten sposób jest marnowanej zamiast np. zasilać rośliny.
Dlatego chcemy podpowiadać Państwu przykłady dobrych praktyk, w jaki sposób można zagospodarowywać otaczającą nas przestrzeń aby zwiększać bioróżnorodność oraz zatrzymywać wodę opadową. A wszystko po to, aby zapobiegać przyszłym powodziom oraz poprawić jakość naszego życia.
Pamiętajmy – stawiajmy na zieleń! Kontakt z przyrodą wpływa na zdrowie fizyczne ale też psychiczne. To również ważne w kontekście dzieci, które przebywając wśród zieleni są bardziej skoncentrowane, lepiej przyswajają wiedzą, chętniej nawiązują kontakty
w przeciwieństwie do dzieci, które większość czasu spędzają w zamkniętych budynkach.

Zapewne wiele osób słyszało nazwę łąka kwietna. Czymże ona jest? To zróżnicowana i bardzo gęsta roślinność. Taka łąka ma 25 razy głębszy system korzeniowy, co powoduje,
że gleba jest jak gąbka. W czasie ulewnych deszczy pochłania nadmiar wody dzięki czemu
w okresie suszy nie musimy martwić się o podlewanie. Warto pamiętać, że łąka kwietna nie potrzebuje koszenia – wystarczy to zrobić raz lub dwa razu w ciągu roku.
Łąka kwietna jest przyjazna zapylaczom. Warto też pomyśleć o założeniu specjalnych domków dla owadów. Rośliny rosnące na takich łąkach sprzyjają również alergikom przez wyłapywanie zanieczyszczeń powietrza.
Założenie łąki kwietnej jest wspaniałym sposobem na wspieranie bioróżnorodności. Można to zrobić w najprostszy poprzez niekoszenie chociaż kawałka wydzielonego obszaru na swoim podwórku i pozwolić rosnąć roślinom naturalnie.
Jeżeli jednak chcemy założyć łąkę kwietną od podstaw to należy:

  • usunąć stare rośliny;
  • odchwaścić teren i go zaorać;
  • wysiać gotową mieszankę nasion (najlepiej wczesną wiosną lub późną jesienią);
  • po wysianiu ubić glebę i …czekać na efekty!

Warto pamiętać, aby gotową mieszankę dobrać odpowiednio do rodzaju gleby
i nasłonecznienia. Zachęcamy sprawdzać skład mieszanki. Warto aby nasiona pochodziły
z rodzimych gatunków takich jak: koniczyna łąkowa, chaber lakowy, przytulia czy krwiściąg lekarski. Takie rośliny będą doskonałą bazą pokarmową dla różnych owadów występujących w Polsce.
Koszt nasion do wysiania 1m2 łąki kwietnej to ok. 20-30 zł.
Zachęcamy aby do zakładania łąki kwietnej zaangażować dzieci. To oprócz namacalnej nauki o przyrodzie, niezapomniany czas spędzony z najbliższymi.

Doradztwo klimatyczne
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
ul. Brzeska 42 pokój 233, II piętro
doradztwo.klimatyczne@powiatbialski.pl
tel. 83 351-13-36

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt „Doradztwo klimatyczne na terenie Powiatu Bialskiego” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach naboru nr FELU.03.02-IZ.00-002/23 Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu, Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 5) programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Scroll to Top