XVIII Biegi po Ziemi Kodeńskiej

Biegi po Ziemi Kodeńskiej odbyły się 24 października br. Już po raz XVIII uczniowie szkół podstawowych z powiatu bialskiego mieli możliwość spotkania się w celu sportowej rywalizacji na Kodeńskiej Kalwarii. W tym roku celem spotkania było upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i zwycięskiej bitwy o Kodeń, która miała miejsce w nocy z 22/23 stycznia 1863 r. Organizatorami biegów byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu, Gmina Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Kodnia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Celem imprezy jest popularyzacja biegów jako jednej z form zdrowego stylu życia, podniesienie poziomu biegania, a także integracja osób aktywnych ruchowo. Jest to również promocja Gminy Kodeń i jej walorów.

Około 130 zawodników zebrało się o godzinie 10.00 pod Pomnikiem Powstania Styczniowego znajdującym się na placu przed Kodeńską Bazyliką, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Po uroczystym otwarciu imprezy głos zabrał sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko, który powiedział: „Kodeń stoi historią i sportem. Tradycja biegów, dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Kodnia, jest bardzo istotna. Nasze biegi łączą zazwyczaj dwa aspekty: historyczny i sportowy. Dziś upamiętniamy zwycięską Bitwę o Kodeń, ale łączymy tą akcją sportowy i nowoczesny patriotyzm. Nowoczesny patriotyzm to dbanie o kondycję fizyczną, zdrowie, tężyznę. Ważne, że dzisiaj młodzi ludzie uczą się pamięci historycznej, ale też dobrych trendów związanych z dbaniem o swoje zdrowie. Miejmy nadzieję, że będą to również kontynuowali w dorosłym życiu’’. Następnie młodzi sportowcy udali się na Kodeńską Kalwarię.

Uczestnicy biegów podzieleni zostali według kategorii wiekowej. Natomiast dystans jaki mieli pokonać również dostosowany był do grupy wiekowej. 500 m do pokonania miły dziewczęta oraz chłopcy z roczników 2012-2015, 700 m roczniki 2010-2011, 800 m dziewczęta roczniki 2008-2009, a 1000m chłopcy z roczników 2008-2009.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii to:

dziewczęta – rocznik 2016 – 2015

1 miejsce – Maksymiuk Kacper

2 miejsce – Płandowski Sylwester

3 miejsce – Sosnowski Filip

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe puchary i medale, natomiast za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca zostały wręczone medale i dyplomy, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w biegach. Fundatorem nagród byli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć.

Na każdego po zakończonym biegu czekała ciepła herbata, słodka bułka i sok.
Już dziś organizatorzy zapraszają za rok na kolejną edycję biegów!

Autor tekstu: Izabela Marciniak z GCKSiT

Autor zdjęć: Krzysztof Lewczuk z GCKSiT