9 października w Maniach oraz Rogoźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów II wojny światowej. Szczególny hołd oddano ofiarom zbrodni katyńskiej z tych okolic. Należą do nich: Michał Wasiluk urodzony w Maniach aktywny działacz POW w latach 1917-1918 o pseudonimie „Wilk”, który w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany przez NKWD oraz Władysław Łosicki z Rogoźnicy, mieszkaniec Sycyny i pracownik policji w Białej Podlaskiej, który w drodze powrotnej do domu został aresztowany. Poniósł śmierć w Twerze, zamordowany przez NKWD.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach. Następnie prelekcję pt. „Kłamstwo katyńskie” wygłosił dr Szczepan Kalinowski. W dalszej części zaprezentowano program patriotyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogoźnicy.
W Rogoźnicy odbyła się druga część uroczystości. Przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy przez starostę bialskiego Mariusza Filipiuka oraz wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza. Napis na tablicy brzmi: „W hołdzie pokonanym niezwyciężonym Władysławowi Łosickiemu, Michałowi Wasilukowi, Wszystkim Synom Polskiej ziemi zamordowanym na Wschodzie w 1940 r.”.
Delegacje władz samorządowych starostwa powiatowego oraz gminy Międzyrzec Podlaski złożyły kwiaty oraz wieńce patriotyczne.
Starosta bialski w wygłoszonej mowie podziękował serdecznie wszystkim osobom, którzy przyczynili się, by pamięć o naszych bohaterach była zawsze żywa. Zwrócił się również do uczestniczącej w uroczystości młodzieży, by pamiętała o swoich przodkach, którzy za wolną Polskę oddawali życie oraz zginęli zamordowani przez NKWD w latach zbrodni katyńskiej.
Następnie nastąpiło uroczyste posadzenie Dębu Pamięci upamiętniającego jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, czyli Władysława Łosickiego.
Uroczystości zakończyły się apelem poległych.
Grzegorz Panasiuk
Grzegorz Panasiuk