Wczoraj w Lublinie odbyła się XXXI sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Na sesji radni jednomyślnie przegłosowali apel do rządu, w którym wyrażają niepokój związany z brakiem zdecydowanych i skutecznych działań w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń. Sytuacja trzody chlewnej w województwie lubelskim, w tym na terenie powiatu bialskiego jest krytyczna. Sejmik Województwa Lubelskiego domaga się od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i jego organów w terenie podjęcia stanowczych i natychmiastowych działań, w szczególności dotyczących:
- Stworzenia rządowego planu, mającego na celu odblokowanie środków na walkę z ASF, możliwych do pozyskania z Unii Europejskiej.
- Wyegzekwowania skutecznego odstrzału sanitarnego i planowego dzików przez koła łowieckie, i doprowadzenia do zmniejszenia populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenach do 50 km od granicy wschodniej.
- Zapewnienia przez Rząd RP niezbędnej, realnej pomocy umożliwiającej przestrzeganie zasad bioasekuracji.
- Koniecznego wzmocnienia służb weterynaryjnych, zarówno kadrowego, jak i sprzętowego.
- Utrzymania systemu dopłat do świń sprzedawanych z terenów zagrożonych ASF.
- Ustanowienia pełnej kontroli sanitarnej w stosunku do żywności importowanej z Ukrainy i Białorusi.
- Uznania sytuacji związanej z ASF za stan bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju, oraz powierzenia Premierowi RP kierowania pracami grupy zadaniowej ds. zwalczania ASF.
Sejmik Województwa Lubelskiego poparł inicjatywę Zarządu Województwa Lubelskiego o dopłatach do każdego zgłoszenia przypadku znalezienia padłego dzika i każdej odstrzelonej lochy w wysokości 200 zł. Zgłoszenia takie można kierować do wójtów lub starosty. Pieniądze mają pochodzić z budżetu województwa.
Podczas wczorajszej sesji powiat bialski reprezentował starosta Mariusz Filipiuk, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury Marek Sulima. Na sesji obecni byli również przedstawiciele rolników.