31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. W 2019 r. pod hasłem „Tytoń i zdrowie płuc”.
W tegorocznej edycji zwrócono szczególną uwagę na zdrowie płuc i odtytoniowe choroby układu oddechowego.
Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Podstawowym celem podejmowanych działań jest zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu.
Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.
Opracowano: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej – sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia