Rada Powiatu w Białej Podlaskiej uchwałą Nr VIII/72/2024 z dnia 20 grudnia 2024 roku zajęła stanowisko w sprawie wyboru patrona 2025 roku w Powiecie Bialskim.
W nawiązaniu do upływającej w 2025 roku dwudziestej piątej rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, uznając Jego dorobek naukowy, filozoficzny i duszpasterski, Rada Powiatu w Białej Podlaskiej postanowiła upamiętnić tę wybitną postać polskiej kultury, ustanawiając Rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera w Powiecie Bialskim.
Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 r. w Starym Sączu, a wychowywał się na Podhalu. Był kapłanem i filozofem, naukowcem, profesorem i dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie i odtąd łączył pracę duszpasterską z działalnością naukową. W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.
W centrum zainteresowań badawczych i filozoficznych ks. prof. Tischnera była egzystencja człowieka jako istoty wolnej i odpowiedzialnej, obdarzonej konkretnym losem, emocjami i przekonaniami. Mądrość filozofa i wrażliwość duszpasterza pozwoliła mu prowadzić dialog
z wieloma środowiskami: dziećmi, młodzieżą, gronem naukowym, ale również prostymi ludźmi. Jego rozmówcami byli przedstawiciele różnych opcji politycznych, światopoglądowych i religijnych, do których odnosił się ze zrozumieniem i tolerancją. Nie narzucał poglądów, starał się dążyć do prawdy, będącej wynikiem dialogu i otwarcia na drugiego człowieka. W swoich dziełach niejednokrotnie podkreślał potrzebę odpowiedzialności społecznej i współpracy, wskazując tym samym potrzebę budowania społeczeństwa opartego na wartościach etycznych.
Na podkreślenie zasługuje przywiązanie Patrona do tradycji ludowej, szczególnie góralskiej, w której istotną rolę pełnią uniwersalne wartości, takie jak szczerość, odwaga, prostolinijność, stanowiące solidne podstawy filozofii człowieka.
W dorobku, który nam pozostawił prof. Tischner, poczesne miejsce znajduje pojęcie wolności. Jest ona esencją życia, przeciwieństwem propagandy i manipulacji, „umożliwia każdemu bycie sobą w życiu” i wzięcie odpowiedzialności za wybory, których dokonuje.
Najważniejsze prace ks. Tischnera: „Etyka solidarności”, „Spór o istnienie człowieka” czy „Historia filozofii po góralsku” na stałe wpisały się w dorobek kulturowy naszego kraju.
Zachęca się samorządy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe do podejmowania inicjatyw i działań, których celem będzie upamiętnienie Patrona i jego dorobku, odnoszącego się do wartości uniwersalnych: sprawiedliwości, dobra, piękna, tolerancji i miłości.