Rak prostaty i jąder tematem „Środy z Profilaktyką” NFZ.

Rak prostaty i jąder jest tematem kolejnej Środy z Profilaktyką, przypadającej 8 listopada w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreśla, że choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę.

NFZ przypomniał, że do nowotworów męskich zalicza się nowotwory męskich narządów rodnych, takie jak rak prostaty, jąder i prącia, oraz nowotwory układu moczowego, czyli rak nerki i pęcherza moczowego.

Nowotwór jądra to jeden z najczęstszych nowotworów u młodych, dorosłych mężczyzn. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny, jednak warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Pierwsze objawy mogą być mało specyficzne, a w związku z tym często bagatelizowane. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.

Natomiast nowotwór prostaty dotyczy głównie mężczyzn powyżej 50. roku życia. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym. Chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Do odwiedzenia lekarza powinny skłonić objawy ze strony układu moczowego, np. krew w moczu, osłabiony i przerywany strumień moczu.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego w tym raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87 proc. występuje po 60. roku życia, ponad 50 proc. zachorowań przypada po 70. roku życia).

Jest kilka podstawowych badań, które pozwalają wykryć nowotwór prostaty. Pierwszym z nich jest oznaczenie stężenia PSA, które wykonywane jest na podstawie pobranej próbki krwi do badań.

Kolejne to badanie per rectum, czyli badanie fizykalne, które stanowi istotną rolę w procesie diagnostyki schorzeń. „Jest to ważny element badania lekarskiego, który pozwala wykryć schorzenia zagrażające zdrowiu na wczesnym etapie diagnostyki” – wskazał NFZ.

Badaniem, które pozwoli wykryć nowotwór prostaty jest także badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), które jest podstawą rozpoznania.

Każdy mężczyzn po 40 roku życia może skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Udział w programie pozwoli na ocenę ogólnego stanu zdrowia i wykonanie badania przesiewowego w kierunku nowotworu prostaty (oznaczenie poziomu PSA).

Co roku w listopadzie prowadzona jest akcja społeczna „Movember”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie.

W ramach kampanii mężczyźni na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Ulotka „Profilaktyka nowotworów prostaty i jąder”

Film

Informacja : LOW NFZ

Scroll to Top