Nagrody kulturalne przyznane

Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej na swoim posiedzeniu 30 maja przyznał doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Otrzymali je: Strażacka Orkiestra Dęta w Łomazach, Małgorzata Piekarska, OSP „Jedna Dubica”, Miłośnicy Fortyfikacji i Historii oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „DOBRYNIANKI”.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie nagród:

Strażacka Orkiestra Dęta w Łomazach powstała w 1989 roku. W trakcie swojej wieloletniej działalności wielokrotnie występowała nie tylko na terenie naszej gminy, ale także w wielu miejscach na terenie kraju. Brała udział w uroczystościach świeckich, religijnych, a także w konkursach. Rocznie wykonuje ok. 30 wstępów. Najważniejsze osiągnięcia i koncerty: III miejsce w XI Międzywojewódzkim Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju, I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Białej Podlaskiej, I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Leśnej Podlaskiej. Orkiestra dwukrotnie występowała w Wadowicach, w 80. i 86. Rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2000 roku członkowie orkiestry brali udział w ustanowieniu rekordu Guinessa na rynku w Krakowie, wykonując wspólnie z innymi Hejnał Mariacki. W latach 2007 i 2009 występowali podczas obchodów Dni Mrągowa i pikniku Country. W 2012 roku orkiestra wzięła udział Regionalnym Festiwalu Orkiestr Dętych w Bychawie. W 2013 roku orkiestra uczestniczyła w Ogólnopolskim Zlocie Orkiestr Dętych w Licheniu. Orkiestra Strażacka OSP w Łomazach popularyzuje swoją działalność oraz promuje na terenie gminy i w skali województwa i kraju.

 

Małgorzata Piekarska urodziła się w 1971 roku w Białej Podlaskiej. Zawód wyuczony – fotograf. Zawód wykonywany – fotograf.

Przygodę z fotografią (czarno-białą) rozpoczęła w ciemni w latach 80. ubiegłego stulecia. Pasja stała się zajęciem na całe życie. Małgorzata Piekarska ukończyła Policealne Studium Fototechniczne w Warszawie. Studiowała w Wyższym Studium Fotografii w PWSFTViT w Łodzi. Jest zatrudniona jako instruktor ds. fotografii w Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Od 1992 roku prowadzi zajęcia w kole fotograficznym dla młodzieży. Jest także opiekunem Fotoklubu Podlaskiego. Organizuje plenery, warsztaty oraz wystawy fotograficzne. Uczestniczyła we wszystkich Międzynarodowych Plenerach „Podlaski Przełom Bugu”. Brała udział w około stu wystawach zbiorowych, kilku indywidualnych. Ulubione tematy: pejzaż Podlaski, człowiek, martwa natura, fotografia kreacyjna i elementarna.

Podopieczni Małgorzaty Piekarskiej – uczestnicy koła fotograficznego „Migawka” i Fotoklubu Podlaskiego. Zdobywają każdego roku nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wystawach:

  • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzno-Plastyczny „Kocie sprawy – Zamość” Adam Piekarski – I nagroda
  • XVII Ogólnopolska Wystawa Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok Angelika Żeleźnicka – Grand Prix i nagroda dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku Oliwia Kondratiuk – nagroda okręgu północno-wschodniego Związku Polskich Artystów i Fotografów
  • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny dla dzieci i młodzieży „Człowiek, świat, przyroda” Angelika Żeleźniaka – wyróżnienie
  • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu Hubert Krawczyk – nagroda specjalna Marszałka Województwa Lubelskiego Adam Piekarski – nagroda specjalna dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, Martyna Saczuk – nagroda specjalna Starosty Powiatu Zamojskiego, Angelika Żeleźnicka – I miejsce
  • Konkurs fotograficzny „Biała – widok mojego miasta”Anna Filipiuk i Hubert Kraczyk – I miejsce, Kacper Sobieraj i Łukasz Skolimowski – II miejsce oraz Martyna Saczyk – III miejsce (15-21 lat), Adam Piekarski – I miejsce i wyróżnienie i Klara Chwaluk – III miejsce (do 14 lat)
  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Dzieła Mistrzów inspiracją współczesnej fotografii” w Lublinie Adam Piekarski – II nagroda, Honorata Łukijaniuk – III miejsce, Kacper Sacewicz i Łukasz Skolimowski – wyróżnienie
  • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Podlasie w obiektywie” w Hajnówce Małgorzata Piekarska – wyróżnienie

Uczestnicy zajęć fotograficznych BCK otrzymują od 2005 roku stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego. Do grona stypendystów należą: Angelika Żeleźnicka, Adam Piekarski, Hubert Krawczyk, Martyna Saczuk, Karolina Denisiuk, Piotr Olesiejuk, Monika Awtaruk, Jacek Jarząbkowski, Błażej Użyczyn, Konrad Kubik, Krzysztof Staniszewski, Monika Najdyhor, Emilia Strzelecka.

Prowadzony przez Małgorzatę Piekarską od 1998 roku Fotoklub Podlaski skupia ponad trzydziestu członków. Są to zarówno zawodowi fotografowie, jak i amatorzy, dla których fotografowanie stanowi hobby, odskocznię od zajęć zawodowych. W ramach działalności Fotoklubu Podlaskiego Małgorzata Piekarska organizuje wystawy, plenery, warsztaty fotograficzne oraz comiesięczne spotkania dyskusyjne. Od 20 lat uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Fotograficznych „Podlaski Przełom Bugu”.

W 2009 roku Fotoklub Podlaski zorganizował 72 edycję ogólnopolskiej akcji fotograficznej „Galeria Bezdomna” w piwnicy pod budynkiem Urzędu Miasta.

Ważnym elementem działalności Fotoklubu Podlaskiego są Międzynarodowe Jesienne Warsztaty Fotograficzne w Janowie Podlaskim, których inicjatorem i organizatorem jest Małgorzata Piekarska. Odbywają się one od 2005 roku w listopadzie. Zapraszani są znani fotograficy z Polski i zagranicy.

Małgorzata Piekarska jest organizatorem i uczestnikiem plenerów Fotoklubu Podlaskiego i wystaw plenerowych. Od lat współpracuje owocnie ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej w zakresie dokumentacji gmin powiatu. Przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego oraz Gmin: Konstantynów, Wisznice, Łomazy, Rokitno, Terespol, Zalesie, Kodeń zostały wydane katalogi i zorganizowanie wystawy plenerowe, których kuratorem była Małgorzata Piekarska

2000 – Neple „CZAS”

2001 – Neple „WDZIĘK”

2002 – Drohiczyn

2003 – Drohiczyn „ULOTNE TRWANIE”

2004 – Mielnik „NIEBO – MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM SŁOŃCA”

2005 – Białka k. Parczewa „PLENER Z JEZIOREM W TLE”

2006 – Kodeń „POWRÓT”

2007 – Terespol „GMINA TERESPOL W OBIEKTYWIE”

2008 – Liszna „POGRANICZE KULTUR”

2009 – Buczyce Stare „CZŁOWIEK I STARA WIEŚ”

2010 – Wisznice „GMINA WISZNICE”

2011 – Wisznice „ŚLADAMI J.I. KRASZEWSKIEGO”

2012 – Konstantynów „GMINA KONSTANTYNÓW W OBIEKTYWIE”

2013 – Łomazy „FOTO GMINA ŁOMAZY”

2014 – Malowa Góra „GMINA ZALESIE”

2015 – Pratulin „GMINA ROKITNO”

Małgorzata Piekarska organizuje każdego roku wystawy doroczne oraz wystawy tematyczne Fotoklubu Podlaskiego, na których także prezentuje swoje prace.

Wystawy Doroczne Fotoklubu Podlaskiego:

2009 – I DOROCZNA – „LUDZIE WOKÓŁ NAS”

2010 – II DOROCZNA – „ŚWIAT WOKÓŁ NAS”

2011 – III DOROCZNA – „ŻYCIE WOKÓŁ NAS”

2012 – IV DOROCZNA

2013 – V DOROCZNA

2014 – VI DOROCZNA

2015 – VII DOROCZNA

Wystawy Tematyczne Fotoklubu Podlaskiego:

1999 – „PODLASIA CZAR”, „CIEŃ”, „LUSTRO”, „MAGIA PRZEDMIOTU”

2000 – „MILENIUM”, „PRZESTRZEŃ”, „DZIEWCZYNA”, „PERSONIFIKACJE”

2001 – „MAŁY ŚWIAT”

2002 – „SAMOTNOŚĆ”

2003 – „AUTOPORTRET”, „24 GODZINY”, „PREZENTACJE”, „DROGA”

2004 – „ŚWIATŁEM MALOWANE”, „ZIMOWE IMPRESJE”

2005 – „WODA”, „KOLORY”

2006 – „CIAŁO”, „TAJEMNICA”, „DWA W JEDNYM”

2007 – „ULUBIONE”

2008 – „TWARZE”, „OKNA”, „JESIEŃ”

2009 – „ŚWIATŁO”, „DOTYK”, „WSPOMNIENIA”

2010 – „MOIM OBIEKTYWEM”, „FOTOMONTAŻ”, „PORTRET”

2011 – „NIEBO”, „KOBIETA”

Wystawy autorskie Małgorzaty Piekarskiej:

1995 – „DEBIUT” – Małgorzata Piekarska

1997 – „WILEŃSZCZYZNA” – Małgorzata Piekarska

2000 – „PORTRET DZIECKA” – Małgorzata Piekarska

2012 – „MÓJ GRABANÓW” – Małgorzata Piekarska

2013 – „20 LAT WOŚP W REPORTAŻU” – Małgorzata Piekarska

Małgorzata Piekarska była organizatorką trzech jubileuszy Fotoklubu Podlaskiego

15 LAT FOTOKLUBU PODLASKIEGO – JUBILEUSZOWA – 2006

20 LAT FOTOKLUBU PODLASKIEGO – JUBILEUSZOWA – 2011

25 LAT FOTOKLUBU PODLASKIEGO – JUBILEUSZOWA – 2016

Małgorzata Piekarska jest organizatorem Międzynarodowych Jesiennych Warsztatów Fotograficznych w Janowie Podlaskim i wystaw powarsztatowych:

2005 – I

2006 – II

2007 – III „MARTWA NATURA INACZEJ”

2008 – IV „FOTOGRAFIA OTWORKOWA I INNE STARE APARATY”

2009 – V „KONTRASTY”

2010 – VI „PORTRET I ODCIENIE JESIENI”

2011 – VII „JESIENNE NASTROJE”

2012 – VIII „JANÓW PODLASKI JESIENIĄ”

2013 – IX

2014 – X

2015 – XI „ZNAKI WIARY NA PODLASIU”

Małgorzata Piekarska została odznaczona w 2011 roku Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego”. Została też uhonorowana w 2011 roku Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II stopnia. Małgorzata Piekarska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wieś Światłoczuła” w 2014 roku oraz w konkursie „Podlasie w obiektywie” w 2015 roku.

 

OSP „Jedna Dubica” – początki działalności sięgają 1956 r. Wówczas organizacja działała wyłącznie, realizując zadania związane z ochroną przeciwpożarową jako jednostka OSP na terenie wsi Dubica Dolna i Dubica Górna.

Członkowie stowarzyszenia pracowali przy prowadzeniu diagnozy społecznej w zakresie potrzeb kulturowych wśród mieszkańców Dubicy. Efektem tej diagnozy było powstanie zespołu teatralnego działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Dubicy. Zespół przygotował trzy spektakle: „Dwa Teatry” J. Szaniawskiego, „Dwie blizny” A. Fredry oraz „Teatrzyk Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego. Spektakle były pokazywane w ośrodkach kultury na terenie gminy, powiatu, a także na przeglądzie teatrów młodzieżowych w Lublinie.

Oprócz grupy teatralnej stowarzyszenie OSP „Jedna Dubica” zrealizowało działania związane z dokumentacją historii i kultury lokalnej. Powstała multimedialna kronika Dubicy, zawierająca wywiady z najstarszymi mieszkańcami oraz film o historii miejscowości.

Wszystkie działania w zakresie upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu angażują lokalną społeczność.

Działalność stowarzyszenia polega także na animowaniu społeczności lokalnej poprzez organizowanie imprez kulturalnych: wieczory kolędnicze, wieczory patriotyczne, spotkania noworoczne i karnawałowe. Stowarzyszenie organizuje majówki, dożynki oraz coroczny piknik historyczny w Dubicy. Organizowane przez stowarzyszenie imprezy mają charakter nie tylko rekreacyjny, ale także kulturotwórczy.

Dodatkowo organizowane są szkolenia z zakresu zarządzania organizacją, opracowania strategii rozwoju organizacji, kreowania liderów.

Stowarzyszenie było realizatorem budowy altany przy szkole i domu kultury. Wybudowana altana służy do animowania działań społecznych i kulturalnych oraz organizacji imprez dla mieszkańców.

Członkowie stowarzyszenia to głównie osoby prowadzące gospodarstwa rolne, przedsiębiorcy oraz nauczyciele szkoły podstawowej. Pomimo, że organizacja nie ma dużego stażu, członkowie posiadają doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, biorą udział w szkoleniach podnoszących kompetencje i kwalifikacje dotyczące zarządzania projektami, działalności organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie „OSP jedna Dubica” liczy 56 członków, nie zatrudnia pracowników etatowych.

 

Miłośnicy Fortyfikacji i Historii od roku 2011 społecznie pracują na rzecz i upowszechnianie kultury w środowisku lokalnym miasta Terespol poprzez prowadzenie muzeum regionalnego w obiekcie zabytkowym Prochownia. Tworzą każdego roku wystawy tematyczne, prowadzą lekcje historii, odrestaurowują utracone elementy budowli zabytkowej Prochowni. Gromadzą eksponaty z terenu miasta i okolic. W 2014 r. przygotowali zwiedzającym wystawy: Rzemiosło, Militaria wojenne, Rękodzielnictwo, Ruś – Rosja, Konstytucja 3 Maja, Kolej warszawsko-terespolska, Wystawa Papieska.

 

Ludowy Zespół Śpiewaczy „DOBRYNIANKI” z Dobrynia Dużego istnieje już ponad 30 lat. Inicjatorką i założycielką zespołu była pani Feliksa Starosielec. Aktualny skład zespołu stanowią osoby: Michalina Harasimiuk, Romualda Markowska, Krystyna Korycińska, Henryk Demczuk, Urszula Jaworska, Marzena Tymoszuk, Grażyna Szymanek, Aneta Sawczuk i Andrzej Charytoniuk.

Zespół jako jedyny na terenie podtrzymuje dawną tradycję Kultury starowiejskiej. W swoim repertuarze Zespół ma pieśni ludowe polskie, jak również w zapomnianym wschodniosłowiańskim języku chachłackim, weselne i związane z obrzędami wsi Podlaskiej takimi jak: wypiek chleba, darcie pierza, związane z porami roku. Zespół przedstawiał też spektakle teatralne takie jak: „Swaty”, „Pieczenie Korowaja”, „Wesele nadbużańskie”, „Chrzciny”. W roku 1988 „DOBRYNIANKI” zostały laureatkami Przeglądu Zespołów Ludowych w Białej Podlaskiej.

W Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Zespół inscenizował „Pieczenie Korowaja”. Zespół w okresie przeszło 30 lat funkcjonowania bardzo aktywnie uczestniczył w wielu przeglądach i imprezach okolicznościowych. „DOBRYNIANKI” udzielają się w organizowaniu dożynek Powiatowych, występują na corocznych obchodach „Dni Gminy Zalesie” i wielu innych uroczystościach organizowanych przez Gminę. Dbałość o przekazywanie tradycji i ludowych obrzędów młodszemu pokoleniu oraz aktywność i zaangażowanie „DOBRYNIANEK” przy organizowaniu imprez kulturalnych przemawiają za przyznaniem im wnioskowanej nagrody.

 

Nagrody zostały przyznane po wcześniejszym zaopiniowaniu ich przez Komisję Konkursową, która zapoznała się z 12 wnioskami złożonymi w terminie.

Nagrodzonym gratulujemy. O miejscu i czasie wręczenia nagród zostaną oni poinformowani stosownym pismem.

Scroll to Top