W Terebeli (gm. Biała Podlaska) stwierdzono 19. ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył starosta bialski Mariusz Filipiuk.
Zgodnie z zapowiedzią powiatowego lekarza weterynarii w Białej Podlaskiej w niedługim czasie wydane zostanie rozporządzenie, które wyznaczy obszar zapowietrzony (3 km od ogniska) i obszar zagrożony (10 km). Oznacza to, że w obszarze zagrożonym, który oprócz Terebeli obejmie również Cicibór Mały i Cicibór Duży, konieczne będzie wybicie wszystkich świń z gospodarstw, które nie spełniają zasad bioasekuracji. Dodatkowo drogi prowadzące do miejscowości Terebela zostaną zabezpieczone matami dezynfekcyjnymi. W związku ze stwierdzeniem ogniska w Wygnance w powiecie radzyńskim strefą zapowietrzoną objęta została miejscowość Bereza (gmina Międzyrzec Podlaski).
Według powiatowego lekarza weterynarii przypadek ten udowadnia to, jak wszędobylski jest wirus ASF i przypomina o bezwzględnym wypełnianiu zasad bioasekuracji, w tym o zmianie ubrań przed wejściem do obory. Nawet najmniejsze odstępstwa mogą skutkować pojawieniem się wirusa i jego szybkie rozprzestrzenieniem.
W lasach wciąż pozostaje wiele padłych dzików, które są rezerwuarem choroby. Mimo wcześniejszych apeli o zgłaszanie każdego przypadku znalezionego dzika, takich głosów wciąż nie jest zbyt dużo. Powodem może być długa procedura, którą policja przeprowadza przy każdym takim zgłoszeniu. Bialska policja poinformowała, że jest to konieczne ze względu na śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku, która zbiera materiały o każdym ujawnieniu padłego dzika. W związku z tym konieczne jest zachowanie określonych wymogów formalnych.
Powiatowy lekarz weterynarii zapowiedział również rozporządzenie o odstrzale sanitarnym, które od momentu ogłoszenia ma obowiązywać do końca bieżącego roku. Celem będzie redukcja populacji dzika do 0,1 osobnika na km2.
Obecny na posiedzeniu PZZK Adam Olszewski, członek Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych pokreślił, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem, który ma coraz poważniejsze konsekwencje gospodarcze i zaczyna odbijać się również na producentach zbóż. Rolnicy będą musieli przechowywać ziarno w zamknięciu przez co najmniej 30 dni przed sprzedażą. Okres 90 dni przechowywania obowiązuje w przypadku zielonki i słomy.
W związku z bieżąca sytuacją związaną z szybko rozprzestrzeniającym się ASF starosta bialski Mariusz Filipiuk zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 27 lipca o godzinie 11:00 w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z siedzibą w Grabanowie. Spotkanie skierowane jest do rolników z terenu powiatu bialskiego. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucji rolniczych, służb oraz władz miejskich i gminnych.