Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym- materiały.

Dołączając do prośby Narodowego Funduszu Zdrowia i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przekazujemy Państwu – do wykorzystania oraz szerokiej dystrybucji – materiały informacyjne dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem, który wymaga szczególnej troski uwagi i zaangażowania dorosłych.

W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 134% w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.), a nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli aż, o 287,4%, co odzwierciedla skalę problemu.

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował materiały edukacyjne:

  • Film na kanale YouTube Akademia NFZ pn., „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny”;
  • Interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Mapa placówek.

Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajduje się także w „Poradniku Pacjenta” Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, gdyż z pewnością będzie to miało wpływ na na kształtowanie świadomości w zakresie rozpoznawania zaburzeń psychicznych i umiejętności niezwłocznego reagowania w sytuacjach krytycznych.

Informacja: LUW w Lublinie

Scroll to Top