GOZ… O co chodzi?

W mediach ciągle można usłyszeć o GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM czyli: powinniśmy segregować śmieci, nie używać plastiku, nasze poczynania skutkują topnieniem lodowców i zanikaniem lasów…

Spokojnie! Tu nie chodzi o wpadanie w jakąś „ekologiczną fobię”. GOZ to zmiany, które nas czekają, a nawet już się dzieją. Ale to też takie zmiany, które pomogą żyć nam czyściej, wygodniej, zdrowiej. To też możliwość zaoszczędzenia „parę złotych”…

Czym jest GOZ?

» PRODUKTY Z „DRUGIEJ RĘKI”

W GOZ chodzi o jak najdłuższe utrzymywanie w obiegu produktów, materiałów
i zasobów, a także o minimalizację ilości powstających odpadów. Główną zasadą w GOZ jest zapobieganie powstawaniu odpadów i zanieczyszczeń oraz unikanie marnotrawstwa.

GOZ to również oszczędności w budżecie domowym, poprzez dostęp do trwałych
i naprawialnych produktów, tanich usług naprawczych oraz większej ilości dobrej jakości używanych wyrobów (z drugiej ręki).

W najbliższych latach lokalne władze będą wspierały punkty ponownego użycia,
w których będzie możliwość oddania niepotrzebnych produktów, będą one sprawdzane, naprawianie i ponownie wprowadzane na rynek. Rozwinie się sieć niezależnych serwisów naprawczych.

Powstaną nowe miejsc pracy w firmach zajmujących się regeneracją części oraz remanufacturingiem, czyli produkcją wyrobów z wykorzystaniem używanych, zregenerowanych lub naprawionych części. GOZ przyniesie korzyści ekonomiczne oraz pomoże chronić środowisko.

» ENERGOOSZCZĘDNE I TRWAŁE PRODUKTY

Na rynku coraz więcej jest ofert energooszczędnych urządzeń dla gospodarstw domowych, które łatwo rozpoznać po umieszczonych etykietach energetycznych z informacją o klasie efektywności.To dzięki UE, która za pomocą dyrektywy zobowiązuje producentów urządzeń do poprawiania ich efektywności energetycznej. Już niedługo, za sprawą działań UE w zakresie GOZ, producenci swoich wyrobów będą musieli zwiększać ich trwałość oraz możliwość naprawy.

Ponadto powstanie urzędowa etykieta dla urządzeń, która informować będzie konsumentów o okresie trwałości i łatwości jego naprawy.

Wszystkie te działania są ustanawiane z myślą, aby społeczeństwo przestało tracić pieniądze z powodu psujących się zaraz po gwarancji urządzeń oraz nieopłacalności naprawy. Również już podczas zakupu będzie możliwość porównania urządzeń pod kątem ich trwałości oraz ceny.

» WSPÓLNIE DBAMY O ZIEMIĘ

Na miarę swoich możliwości, wszystkie państwa świata dbają, żeby uchronić Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Skala zniszczeń środowiska naturalnego jest ogromna. Kraje UE, również Polska, budują gospodarkę o obiegu zamkniętym, żeby zapobiec szybkiemu wyczerpaniu zasobów naturalnych. Postępując zgodnie z GOZ, możemy tworzyć pewną przyszłość dla naszych bliskich.

» TO JEST OPŁACALNE

W GOZ ważne są zachowania konsumentów, które zmniejszają np. zapotrzebowanie na nowe produkty. Dlatego UE zachęca do przyjmowania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo osób dzielących się usługami lub wyrobami. W rozwijaniu GOZ ważną rolę odgrywają zachowania konsumentów ograniczające ilość wytwarzanych odpadów. UE zaleca wprowadzanie do krajowych regulacji, wsparcia finansowego, np. w formie ulgi w opłatach dla mieszkańców, którzy wytwarzają małe ilości odpadów lub system kaucyjny dla opakowań, tj. zwrotu pieniędzy za oddanie np. zużytej butelki z tworzywa sztucznego.

» LICZY SIĘ POMYSŁ!

Obecnie wiele osób żyje tak, aby wytwarzać jak najmniej odpadów. Przykładem może być Bea Johnson z Kalifornii, która w pewnym momencie zauważyła, że jej domownicy produkują bardzo dużo odpadów. W 2008 roku wprowadziła zasadę Zero Waste – zero odpadów. Jej czteroosobowa rodzina przez rok ograniczała powstawanie odpadów czego efektem był jeden słoik odpadów!

Czym jest Zero Waste? To styl życia człowieka dbającego o środowisko. W praktyce Zero Waste sprowadza się do 5 zasad:

  • refuse – odmawiaj,
  • reduce – ograniczaj,
  • reuse & repair – używaj ponownie i naprawiaj,
  • recycle – segreguj i przetwarzaj, rot – kompostuj.

» CO MOŻESZ ZROBIĆ?

  • pomyśl, jak wiele rzeczy, których nie potrzebujesz, przynosisz do domu, np.: ulotki;
  • pij wodę z kranu. Po co kupować wodę w plastikowych butelkach? To jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne. Picie wody z kranu to też duża oszczędność. Dla pewności wodę można przegotować albo zaopatrzyć się w filtr kranowy czy w specjalną butelkę z filtrem;
  • szyj tzw. „firankówki” czyli woreczki ze starych firanek, które zastępują
    na zakupach jednorazowe woreczki;
  • pij kawę z własnego kubka gdy np. kupujesz kawę na wynos;
  • kupuj sery, wędliny itp. do własnych pudełek, kupuj w sklepach z dużym asortymentem żywności na wagę, nie bierz foliówek, pieczywo wkładaj od razu do płóciennych woreczków;
  • kupuj produkty, które są naprawialne, serwisowalne, lub które można wymienić na nowe;
  • zamiast kupować – wymieniaj się. Wypożyczaj, kup z kimś na spółkę albo wymień się.
  • segreguj domowe odpady zgodnie z zasadami Twojej gminy;
  • meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, resztki farb i lakierów itp. odpady specjalne oddawaj do PSZOK-ów lub do innych wyznaczonych punktów;
  • oddawaj buty do szewca, ceruj, przerabiaj, konserwuj urządzenia, naprawiaj sprzęty;
  • ogranicz zużycie wody, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, używaj perlatorów
    w kranach, wodę po umyciu owoców lub jarzyn wykorzystuj do podlewania kwiatów;

ograniczaj zużycie energii, np.: wyłączaj urządzenia, które masz włączone w funkcji czuwania (ang. stand-by), gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, wymień żarówki na LED-owe (pobierają mniej energii). Jeśli masz taką możliwość, kupując urządzenia, kieruj się informacją o wielkości zużycia energii zamieszczoną na etykiecie efektywności energetycznej.

Dowiedz się więcej!
Doradztwo klimatyczne
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
ul. Brzeska 42 pokój 233, II piętro
doradztwo.klimatyczne@powiatbialski.pl
tel. 83 351-13-36

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt „Doradztwo klimatyczne na terenie Powiatu Bialskiego” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach naboru nr FELU.03.02-IZ.00-002/23 Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu, Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 5) programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Scroll to Top