Dzień Działacza Kultury Powiatu Bialskiego

20 czerwca br.  miała miejsce uroczystość Dnia Działacza Kultury Powiatu Bialskiego. To doroczne spotkanie jest okazją do przekazania podziękowań pracownikom instytucji kultury, animatorom oraz wszystkim pracującym na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Gospodarzami uroczystości byli Pan Artur Grzyb Wicestarosta Bialski oraz Pan Jerzy Czyżewski Wójt Gminy Łomazy. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej – Pan Wojciech Mitura, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej – Pan Marian Tomkowicz, Radni Powiatu w Białej Podlaskiej: Panie Beata Bylina i Ilona Niewęgłowska oraz Panowie: Marek Uściński, Arkadiusz Maksymiuk i Mariusz Matysiuk. Na uroczystość przybyli również: Wójt Gminy Zalesie – Pan Tomasz Szewczyk, zastępca Wójta Gminy Konstantynów – Pani Katarzyna Melaniuk oraz Przewodniczący Rady Gminy: w Łomazach – Pan Andrzej Wiński oraz  w Sosnówce – Pani Dorota Demianiuk. Wśród gości znalazła się również Pani Sekretarz Gminy Łomazy – Agnieszka Horaczyńska. Nie mogło oczywiście zabraknąć dyrektorów instytucji kultury. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Krzysztof Bruczuk, Dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Pani Renata Szwed, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej wraz ze współpracownikami, Pan Zbigniew Kapela, Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz dyrektorzy gminnych ośrodków kultury i gminnych bibliotek publicznych: Jolanta Bazylczuk, Renata Kaczmarek, Agnieszka Borodijuk, Dorota Szelest, Agnieszka Szmurło, Joanna Sieraj, Jolanta Mikulska, Jolanta Chaciewicz, Michał Olesiejuk, Andrzej Marciniuk, Ryszard Bielecki, Beata Łyczewska, Agata Chwalewska, Iwona Lipińska, Magdalena Chodzińska i Justyna Bajkowska. Obecni byli dyrektorzy szkół: Pan Robert Wieczorek i Andrzej Stachnio oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w sferze kultury: Pani Bożenna Pawlina-Maksymiuk i Pan Łukasz Węda.

Uroczystość otworzył Wicestarosta Bialski Pan Artur Grzyb, miłe słowa do zebranych skierował również Wójt Gminy Łomazy Pan Jerzy Czyżewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wojciech Mitura.

Dzień Działacza Kultury jest okazją do wręczenia dorocznych nagród oraz wyróżnień, a także, w tym roku po raz pierwszy, stypendiów artystycznych. Podczas spotkania wręczono następujące nagrody i wyróżnienia:

Samorząd gminny przyjazny kulturze. Celem konkursu jest przede wszystkim wyłonienie gminy najbardziej zaangażowanej w działalność kulturalną, ale również promocja pozytywnego wizerunku władz samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych działań na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrodę za rok 2023 otrzymała Gmina Konstantynów.

Nagroda Starosty Bialskiego Bialskie Talenty.  Jest przyznawana każdego roku w celu promowania szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży w zakresie kultury, nauki i sportu oraz upowszechniania pozytywnych wzorców i doświadczeń. Nagradza się młodych,  wyróżniających się ludzi, którzy swoim talentem promują nasz powiat na arenie wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Starosta Bialski Pan Mariusz Filipiuk, po zasięgnięciu opinii Kapituły Konkursu, postanowił przyznać nagrody i wyróżnienia za rok 2023 następującym osobom:

• w dziedzinie nauki: Karolowi Modrzewskiemu i Patrykowi Sykterzowi
  • w dziedzinie kultury: Zespołowi Motwiczanki z Motwicy
  • w dziedzinie sportu: Aleksandrze Kai Semeryło i Wiktorowi Tuszyńskiemu.

Ponadto, Starosta Bialski postanowił wyróżnić następujące osoby:

• Aleksandrę Katarzynę Marciak
  • Mikołaja Mazurka
  • Łucję Wiktorię Semeryło
  • Olivera Jabkiewicza
  • Filipa Pocztarskiego
  • Martynę Sawczuk.

Nagroda Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Najważniejsza nagroda przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Laureatami nagrody zostali:

• Pan prof. dr hab. Feliks Czyżewski
  • Pani Teresa Charko
  • Pani Urszula Aniela Nowicka
  • Pani Oliwia Spychel
  • oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Szóstce.

Jak już wspomniano wyżej, po raz pierwszy Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej przyznał stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej dla dzieci i młodzieży z powiatu bialskiego. Oto nasi stypendyści:

• z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach: Maciej Józefczuk, Piotr Szymborski i Karolina Wieczorek- z  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim: Wiktoria Mikołajczuk i Bartosz Nurzyński.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym oraz stypendystom, życząc dalszych sukcesów i realizacji zamierzonych projektów.

Uroczystość zakończyła się występem artystycznych zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach : Śpiewam, bo lubię oraz Duet , który tworzą członkowie zespołu RBB.