XVII dożynki powiatu bialskiego przeszły już do historii. 30 sierpnia w Misiach na święcie plonów gościły tłumy, które przy pięknej pogodzie bawiły się do późnych godzin nocnych. Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich troskę, by nikomu z nas nie zabrakło chleba i płodów ziemi. Powiat bialski to zdecydowanie rolniczy teren, gdyż ok. 66 % jego powierzchni stanowią użytki rolne. Władzom powiatowym zależy na dobru rolników, nic zatem dziwnego, że w tak ważnym dla nich czasie chciały przez organizację dożynek wyrazić wdzięczność za ich trud i pracę.
Dobremu Bogu za błogosławieństwo, czasami trudne, czasami wymagające, dziękowano na mszy świętej polowej, którą celebrował ks. Sławomir Kapitan – dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. Wygłosił homilię ks. dziekan Józef Brzozowski, nawiązując także do obecnych problemów rolnictwa i dziękując za ofiarną pracę rolników.
Pięknie prezentował się korowód dożynkowy składający się z 18 miast i gmin powiatu bialskiego. Na przedzie niesiono piękne wieńce uwite przez mieszkańców, a za nimi szli włodarze, zespoły i zasłużeni w danej społeczności.
Wśród gości zaproszonych warto wymienić Olega Mysyka – konsula Ukrainy na Białorusi, Pawła Borawskiego – wicekonsula Polski w Brześciu. Było 3 parlamentarzystów Franciszek Jerzy Stefaniuk, Stanisław Żmijan i Marcin Duszek. Pojawił się również marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Przemysław Litwiniuk. Nie zabrakło delegacji z zaprzyjaźnionych państw: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Francji. Oczywiście obecni byli burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu, radni, dyrektorzy jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy z naszego terenu.
Praca konkretnych osób została doceniona, gdyż odznaczenie zasłużony dla rolnictwa otrzymali: Jacek Adam Lański z Terespola, Artur Domański z Białej Podlaskiej, Krzysztof Tomczuk z Dołhy, Henryk Adam Szymański z Kolonii Kopytów, Justyna Kaszewiak z Konstantynowa, Krzysztof Koroluk z Ossówki Kolonia, Franciszek Jędruchniewicz z Przychód, Piotr Komińczyk z Kożuszek, Andrzej Kowalski z Mań, Andrzej Kozłowski z Żabiec, Leszek Lesiuk z Tłuśćca, Tadeusz Leszczuk ze Strzakłów, Zenon Ostapiuk z Mań, Tadeusz Sawczuk z Mań, Radosław Semeniuk z Zasiadek, Krzysztof Swórski ze Strzakłów, Andrzej Tichoruk z Miś, Adam Tymoszuk z Jelnicy, Marzena Złotkowska z Sawek, Sławomir Parchomiuk z Wólki Kościeniewickiej, Mariusz Piotr Łukaszuk z Rokitna, Andrzej Makaruk z Rossosza, Józef Hasiuk z Nowosiółek, Leszek Siwko z Dębowa, Zygmunt Stanisław Litwiniuk z Międzylesia, Kazimierz Marian Syliwoniuk z Grabanowa.
Wręczono także odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, którą otrzymali: Jan Bandzarewicz, Wiesław Daniluk, Waldemar Droździuk, Kazimierz Harasimiuk, Ks. Andrzej Kania, Jan Kochan, Roman Kuć, Stanisław Kurenda, Kazimierz Kusznierów, Zygmunt Litwiniuk, Zdzisław Marczuk, Zofia Nejranowska, Dariusz Plażuk, Lucyna Rowińska,Tadeusz Rowiński, Kazimierz Samczuk, Jan Sikora, Franciszek Stefaniuk, Stanisław Żmijan.
Duże zainteresowania wzbudziły konkursy rozstrzygnięte podczas dożynek. Wśród nich był noszący nazwę „Piękne, bo Bialskie” . Gospodarzem roku okazali się Jolanta i Marek Sankowscy – Dębów, II miejsce przypadło Ewie i Bogusławowi Kusznerukom – Pojelce, III zaś – Katarzynie i Adamowi Tymoszukom z Jelnicy. Natomiast najpiękniejszy ogród posiadali Gertruda i Mieczysław Kusznierscy – Władysławów, potem byli Barbara i Adam Wróblowie – Bubel Łukowiska oraz Zofia i Jarosław Podgórscy – Wólka Dobryńska, na trzecim miejscu uplasowała się Irena Derlukiewicz z Łomaz.
W konkursie „Nasz chleb najlepszy” zwyciężył wypiek z Restauracja „Galeria smaków” – Terespol, II miejsce otrzymała Jolanta Rudzińska – Konstantynów, III miejsce – GS „Samopomoc chłopska” – Wisznice, Wyróżnienia zdobyli: Barbara Kamińska – Międzyrzec Podlaski, Małgorzata Prudaczuk – Przechody, Małgorzata Leśniczuk – Drelów.
Najpiękniejszym wieńcem dożynek powiatu bialskiego okazał się ten z gminy Międzyrzec Podlaski, II miejsce zajął gmina Biała Podlaska, III – gmina Drelów. Przyznano także wyróżnienia: gm. Tuczna, gm. Wisznice, gm. Zalesie, gm. Łomazy, gm. Rokitno. Nagrodę specjalną za wieniec nowoczesny komisja przyznała gminie Leśna Podlaska.
Jury konkursu na ekspozycję promującą miasto/gminę powiatu bialskiego podczas dożynek powiatowych zachwyciła ta z gminy Łomazy, II miejsce zajęła gmina Międzyrzec Podlaski, natomiast III – gmina Kodeń. Również i w tym konkursie wyróżniono 5 gmin: Sławatycze, Biała Podlaska, Drelów, Piszczac, Leśna Podlaska.
Starosta wręczył także nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: zespół „Podlasianki” z Rokitna oraz Kazimierz Kusznierów.
W postaci śpiewu, teatru i tańca podziękowania ze sceny rolnikom składały zespoły artystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia” z Międzyrzeca Podlaskiego, Teatr obrzędowy Czeladońka z Lubenki, Zespół śpiewaczy „Bagnoszki” z Drelowa, zespół „Podlasianki” z Rokitna, zespół „Kaczeńce” z Czosnówki, zespoły z gminy Międzyrzec Podlaski: czyli taneczny zespół dziecięcy, Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka”,Zespół „Przyjaciele” z Berezy, Zespół „Echo” z Przychód, Zespół „Sami Swoi” z Tłuśćca, Koło Teatralne „Watra” , „Ale Baby” z Berezy, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Leśne Echo” z Zaścianek, „Nadzieja” z Mań, a także Gabriela Dębowska oraz zespół „Kwiatuszki” i „Melizmat” z Konstantynowa z Konstantynowa. Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół Kobryńskiego Pałacu Kultury Poleskie Pierezwony z Białorusi. Gwiazdą była Etna. Oczywiście był także pokaz świateł laserowych i zabawa do późnych godzin nocnych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji