Przy pięknej pogodzie w dniu 31 sierpnia miały miejsce XVI Dożynek Powiatowych w Szeleście w gminie Rossosz. Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Gmina Rossosz. Podkreślić trzeba, że dożynki odbywały także dzięki współfinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Osi 4 „Leader”, działania 413, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie małych projektów. Nawa owej operacji to „Cudze chwalicie, swego nie znacie – promocja walorów turystycznych powiatu bialskiego”, której celem była promocja szlaków turystycznych oraz funkcjonujących w ich obrębie gospodarstw agroturystycznych poprzez organizację imprezy plenerowej oraz wydanie mapy – informatora turystycznego.
Impreza jak co roku przyciągnęła tysiące mieszkańców powiatu oraz turystów.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez JE ks. bp Piotra Sawczuka – biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.
W barwnym korowodzie z placu, gdzie odbywała się msza polowa przedstawiciele poszczególnych gmin udali się na drugą część dożynek. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Rossosza, za nią szli starostowie dożynek Agnieszka Firysiuk oraz Jarosław Dorosz z bochnem chleba, poczty sztandarowe i oczywiście poszczególne delegacje gminne wraz ze swoim wieńcem.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i UE starosta bialski Tadeusz Łazowski oraz wójt gminy Rossosz skierowali ciepłe słowa do zgromadzonych, a szczególnie rolników, dzięki którym możemy się cieszyć plonami pól, sadów i ogrodów. Przywitali także przybyłych gości z Polski i zagranicy.
Swoje słowo skierowali do obecnych także parlamentarzyści oraz delegacje zagraniczne, które na tą okoliczność przywiozły ze swoich stron pieczony chleb dożynkowy.
Ci z zaproszonych, którzy nie mogli przybyć osobiście przysłali listy okolicznościowe.
Ostatnim punktem części oficjalnej było wręczenie przez starostę bialskiego, przewodniczącego rady powiatu oraz parlamentarzystów Medali Zasłużony dla Rolnictwa 17 osobom, a także dyplomów uznania za szczególną działalność na rzecz lokalnych społeczności dla czterech sołtysów.
Podkreślić należy, że Radio Podlasie prowadziło na żywo audycję w ramach projektu ,,Radiowe Dożynki 2014, czyli rolnictwo wschodniej Polski po dziesięciu latach w Unii Europejskiej i siedmiu latach PROW 2007-2013″ realizowanego wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W trakcie części oficjalnej intensywnie pracowały komisje konkursów dożynkowych. W konkursie „Nasz chleb najlepszy” pierwsze miejsce otrzymała Małgorzata Leśniczuk z Drelowa, drugie – GS Wisznice, zaś trzecie Jolanta Rudzińska z Konstantynowa. Komisja wyróżniła także trzy wypieki z ciasta chlebowego Marianny Kołdun z Kożanówki, GS z Rossosza oraz Teresy Bogusz-Filipiuk z Konstantynowa. Najpiękniejszym wieńcem okazał się ten z gminy Drelów, za nim uplasował się wieniec z gminy Międzyrzec Podlaski, a trzecie miejsce zajął Łomazy. Również i w tym konkursie komisja pod przewodnictwem Janiny Biegalskiej gł. specjalista ds. muzeów i twórczości ludowej w Departamencie Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie przyznała wyróżnienia wieńcom z gmin: Rossosz, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Tuczna. W konkursie na ekspozycje promującą miasto/gminę powiatu bialskiego komisja z Józefem Obroślakiem – wicedyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie na czele postanowiła przyznać pierwsze miejsce gminie Rossosz, drugie gminie Tuczna, natomiast trzecie gminie Leśna Podlaska. Przyznano także pięć wyróżnień gminom: Drelów, Rokitno, Sosnówka, Wisznice i Zalesie. Podczas rozstrzygnięcia podsumowano także konkurs „Piękne, bo Bialskie”, który po raz szósty odbył się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W kategorii najpiękniejsza zagroda I miejsce otrzymał Sylwester Olędzki z Choroszczynki, II – Małgorzata i Bernard Chilczuk z Rozwadówki, natomiast III – Andrzej Pykacz z Klonownicy Małej. Gospodarzem Roku został Jan Rydz z Kobylan, II miejsce zajął Łukasz Gładun z Sapiehowa, a III miejsce uzyskał Rafał Wiczuk z Curyn. W kategorii najpiękniejszy ogród roku wygrała Agnieszka Śledź z Krzymoszyc, za nią byli Gertruda i Mieczysław Kusznierscy z Władysławowa, zaś III miejsce przypadło w udziale Marzenie Ladwiniec z Lipnicy. Przyznano także wyróżnienie Renacie Łukasiewicz z Kłody Dużej. Starosta bialski podczas dożynek wręczył również doroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Przyznano ją zespołowi „Jarzębina” z Zabłocia.
Nie zabrakło upominków od zaprzyjaźnionych firm AVON i JB Multimedia dla wylosowanych osób z publiczności.
Część artystyczną otworzył Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na scenie występowały śpiewacze zespoły ludowe, jak chociażby zespół „Zielawa” z Rossosza, „Jarzębina” z Zabłocia, zespół „Wierzbaki” z Rossosza, „Jutrzenka” ze Sławacinka, zespoły taneczne m.in. zespół „Macierzanka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, przygrywały orkiestra dęta z Rossosza i Kapela Nadbużańska, a oprócz tego śpiewał i grał zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz, a we współczesny klimat wprowadziły solistki ze Sławatycz: Natalia Marczuk, Gabriela Chomiczewska, Izabela Jaszczuk, Weronika Michalczuk. Zgromadzoną licznie publiczność zachwycił występ tanecznego zespołu „Radość” z Brześcia na Białorusi. Gwiazda wieczoru zespół Extazy zgromadził młodszą publiczność i fanów muzyki disco polo. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni. Można było bawić się do późnych godzin przy zespole PASSAT.
zdjęcia do obejrzenia znajdują się tutaj