1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

„CZERWONA KOKARDKA”to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
W tym dniu przypominamy o AIDS, myślimy o bliskich
i przyjaciołach dotkniętych tym problemem. Staramy się przełamywać bariery strachu wynikające z braku wiedzy o AIDS i HIV. Statystycznie każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę.

Małgorzata Sacewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej przypomina:
Drogi zakażenia wirusem HIV:
 kontakty seksualne z penetracją (waginalne, analne, oralne)bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy). Wirus HIV znajduję się w wydzielinach narządów płciowych- spermie(niewielkie ilości mogą występować też w preejakulacie), a także w wydzielinie pochwy
przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwiobiegu, np. poprzez używanie tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedna osobę
w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią matka zakażona HIV Mozę zakazić swoje dziecko

W codziennych kontaktach (zarówno zawodowych jak i towarzyskich) nie ma ryzyka zakażenia się HIV.
HIV nie można się zakazić przez dotykanie drugiej osoby, podawanie ręki, ściskanie lub całowanie. Kontakt ze łzami drugiej osoby także nie spowoduje zakażenia HIV.
Nie można się zakazić wirusem przez pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej toalety, dzielenie się jedzeniem, wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń, książek.
Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, można bez obaw mieszkać i pracować razem z osoba seropozytywną.
HIV nie można zakazić się w taki sam sposób jak przeziębieniem czy grypą. HIV nie przenosi się poprzez kaszel lub kichanie.
Nie można się zakazić HIV od psów, kotów i innych zwierząt.
Owady (w tym komary) nie przenoszą HIV.
Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia HIV poprzez korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia lub szczoteczki do zebów ze względu na to, że może znajdować się na nich krew.
 Nie są zakaźne: łzy, pot, ślina, mocz, kał (chyba, że zawierają widoczną gołym okiem domieszkę krwi, ale wówczas to krew jest zakaźna)

Dane epidemiologiczne dla Polski
W Polsce od początku epidemii (wdrożenia badań), tj. od 1985 roku do pażdziernika 2013r.
odnotowano:
17 219 zakażenia HIV,
2 975 zachorowań na AIDS,
1 225 zgonów.
Na początku października 2013 r. leczeniem antyretrowirusowym ARV objętych było około
7004 pacjentów, w tym 118 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach
programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 – 2016”. (dane z KC ds. AIDS i PZH)

Dane epidemiologiczne dla województwa lubelskiego:
Od1987r. (początek rejestracji osób zakażonych) do 30 września 2013 roku
zanotowano:
456 przypadków zakażeń HIV
83 przypadki zachorowań na AIDS
29 zgonów z powodu AIDS

Od 1stycznia 2013r do 30 września 2013r. zanotowano:
34 nowych zakażeń wirusem HIV
2 przypadki zachorowań na AIDS
0- zgonów (do WSSE nie wpłynęły meldunki o zgonach)
(dane z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
w Lublinie)

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia.
Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.
– Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.
+ Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, iż pacjent jest zakażony HIV.
Poradnictwo przed i po teście jest ważne!
Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca towarzyszy również podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości postępowania.
Poza PKD badania możesz wykonać w laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu
B i typu C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Warto, w trosce o zdrowie, wykonać badania także w tym kierunku.
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania – aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość.
(Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS)

 

 

PUNKTY KONSULTACYJNO DIAGNOSTYCZNE w województwie lubelskim
(poradnictwo+ bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV)
• Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny w Lublinie przy Punkcie Pobrań Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego, ul. Biernackiego 9
wtorki, czwartki 16.00 – 18.30
tel. kom. czynny w godzinach pracy punktu 512 619 714
• Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny w Puławach przy Stowarzyszeniu MONAR Przychodnia nr 1 ul. Partyzantów 17
wtorki, czwartki 16.00-18.30
tel. czynny w godzinach pracy punktu : 81 533 42 72

Wszelkie informacje o HIV/AIDS oraz bezpłatnych i anonimowych badaniach znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl w zakładce „Testy Na HIV”
Na wszelkie pytania odpowiedzą również konsultanci Telefonu Zaufania HIV/AIDS:
801 888 448* *płatne za pierwszą minutę połączenia (22) 692 82 26

W dniach 2-3.12.2013r. oraz 5-6.12.2013r. w godz. 8.00-10.00 można uzyskać poradę profilaktyczną pod nr tel. 83 344 41 60 wew. 37 lub osobiście w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 18 (pok. nr 13). Odpowiedzi udzielać będzie mgr Małgorzata Sacewicz.

 

Scroll to Top