III Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego

Już po raz trzeci w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej odbył się Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego.

W przeddzień dnia kobiet Starostwo Powiatowe gościło ponad 200 aktywnych pań z terenu powiatu bialskiego. Podczas spotkania były poruszane istotne kwestie, mające wpływ na rozwój kobiet w lokalnym środowisku. Wśród gości zaproszonych byli obecni radni powiatowi oraz wójtowie gmin.
Na początku starosta bialski Tadeusz Łazowski przywitał wszystkie zebrane panie i złożył im serdeczne życzenia z okazji ich święta. Potem miał miejsce występ artystyczny w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu Gabrysi Głuch. Pierwszą prelekcję wygłosiła Anna Czobodzińska-Przybysławska dyrektor Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, mówiła ona o „Kobietach w życiu Józefa Ignacego Kraszewskiego”. Temat ten wiąże się z obchodzonym w powiecie Rokiem J.I. Kraszewskiego. Następnie prelegenci z Lublina mówili o profilaktycznych programach zdrowotnych. Dr n. med. Jolanta Anna Surdyka z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi przy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie mówiła o profilaktyce związanej z wykrywalnością raka piersi, natomiast Konrad Tarnowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy SPSK nr 1 w Lublinie mówił o profilaktyce związanej z wykrywalnością raka szyjki macicy.
Prezentacje były poruszające i z pewnością wpłynęły na świadomość zebranych pań przekonały o konieczności zadbania o własne zdrowie.
Po przerwie uczennice z Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim zaprezentowały pokaz samoobrony, a przybyły z nimi nauczyciel wskazał zebranym jak bronić się przed napastnikiem w momencie napadu.
Po pokazie prezentacje na temat „Być piękną na co dzień – porady kosmetyczki” przedstawiła Katarzyna Abramowicz z Gabinetu Odnowy Biologicznej ONATEA w Białej Podlaskiej. Wskazała na czym polegają wykonywane zabiegi i zachęcała do troski o urodę na wiosnę.
Na zakończenie panie znów miały możliwość wysłuchania Gabrysi Głuch z Terespola.
Podczas spotkania można było skorzystać z porad konsultantek kosmetycznych, nabyć wyroby rękodzielnicze, biżuterię, wymienić doświadczenia.