W dniach od 22 do 27 kwietnia 2013 roku, po raz kolejny obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień. Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Szczepionki sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo „nie ma niebezpieczeństwa”. Obecnie priorytetem w zakresie szczepień ochronnych jest maksymalne zwiększenie wykorzystania aktualnie dostępnych szczepionek i zapewnienie środków na ich finansowanie dla jak najszerszych grup społeczeństwa. Szczepienia ochronne u dzieci są realizowane wg tzw. „Kalendarza szczepień”.
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w dniu 23.04.2013r. od godz. 800 do 1400, w punkcie informacyjnym – pokój nr 12 Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Sekcji Nadzoru P/Epidemicznego przy ul. Warszawskiej 18 tel. 83 344 41 60 wew. 34
CHROŃ SWÓJ ŚWIAT – ZASZCZEP SIĘ!