Terespolskie Jarmarki to zadanie, które Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol realizuje od 2018 roku. Pozyskało na nie dotację z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w kwocie ponad 60 tysięcy złotych. Finał odbył się 15 grudnia w Ogólnokształcącym Liceum Akademickim w Terespolu.
Celem dwuletniego projektu było przybliżenie uczestnikom i mieszkańcom miasta obrzędowości Bożonarodzeniowej i rękodzielniczej. Do projektu zaproszona została młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu oraz dorośli z Terespola i okolic. Tę edycję Terespolskich Jarmarków rozpoczęliśmy w czerwcu 2019 r. warsztatami ceramicznymi i warsztatami wyplatania ozdób ze słomy.
Pod okiem wybitnych trenerów dorośli i młodzież mogli rozwijać swoje pasje i poznawać techniki ginących zawodów. Pani Danuta Izdebska i Pani Tatjana Lukjaniuk dołożyły wiele wysiłku jako trenerki do przeprowadzenia warsztatów rękodzielniczych.
Podczas finału zaprezentowały się wszystkie grupy warsztatowe prezentując dorobek kilku miesięcznych przygotowań. Bożonarodzeniowy Jarmark rozpoczął teatr form obrazowych ,,Larczyk” a Anioł, Król Lodowy i Św. Mikołaj wprawili terespolską społeczność w zaskoczenie i podziw. Piękne stroje muzyka i wyreżyserowany ruch sceniczny sprawiły na sali iście bajkową scenerię.
Potem nastąpiły prezentacje. Pierwsza grupa, która zaprezentowała się podczas finału to uczestniczki warsztatów ceramicznych i wyplatania ozdób ze słomy, wraz z trenerkami wystawiły przepiękną ceramikę i słomiane ozdoby. Jako drugie wystąpiły dziewczęta z ZSP Nr.1 w Terespolu uczestniczące w warsztatach tworzenia gwiazdy kolędniczej pod kierownictwem instruktora Krzysztofa Badalskiego. Zaprezentowały one trzy gwiazdy kolędnicze z czego jedna z gwiazd czternastoramienna była w barwach ludowych. Gwiazdy wykonane z listewek, sklejki i ozdobione kolorową bibuła pięknie się prezentowały w barwnej scenerii pięknego wieczoru. Prezentacji towarzyszył śpiew kolęd. Cały pokaz dzieł po-warsztatowych wprawił w zachwyt zgromadzoną publiczność.
Następnie zaprezentowano kolejne dzieła również stworzone przez dziewczęta, które uczestniczyły w warsztatach tworzenia szopek Bożonarodzeniowych. Powstały szopki: Krakowska, Palestyńska i Szopka Góralską. Barwne zdobienia połączone z prostotą i ubóstwem żłóbka zachwycały zgromadzonych. Trud trzymiesięcznych warsztatów został nagrodzony gromkimi brawami. Trener włożył ogromną prace aby razem z dziewczętami cieszyć się sukcesem. Przed sceną pomiędzy choinkami w scenerii zimowej pojawiła się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr.1 prezentując jako dorobek warsztatowy przedstawienie Bożonarodzeniowe, która powstało na warsztatach prowadzonych przez Edytę Krzemińską i Elizę Lańską. Ach cóż to był za występ, braw nie było końca. Żywiołowe sceny spektaklu, fantazja i pomysłowość zaowocowały pięknym widowiskiem. Wszyscy a w szczególności rodzice byli pełni zachwytu z występu swoich pociech.
Kolejną grupą oczekującą na swój występ był zespół wokalno-instrumentalny. Zespół przygotowywała się na warsztatach prowadzonych przez lidera Gospel Rain Grzegorza Głucha, który wspólnie wystąpił ze swoimi podopiecznymi. Zespołowi towarzyszył zespół muzyczny a całość występu była przygotowana na najwyższym poziomie. Piękne pieśni w przedświątecznym klimacie przypadły do gustu terespolskiej widowni.
Nieopodal w szkolnej stołówce do ostatnich chwil przed finałem pracowała grupa młodzieży uczestników warsztatów kulinarnych, pod okiem Pani Grażyny Michalak i Pani Lucyny Onufrejuk młodzież przygotowywała wieczerzę wigilijną. Pierogi z kapustą, ryba, barszcz, grzyby to tradycyjne dania przygotowane na wieczerzę na której zgromadzili się uczestnicy projektu i ich goście.
Podsumowując tę edycję Terespolskich Jarmarków można stwierdzić z całą pewnością, że wszystko poszło zgodnie z planem.
Tę edycję Jarmarku Bożonarodzeniowego prowadził na scenie Eugeniusz Badalski, który pięknymi monologami wprawiał publiczność w zadumę i nie codzienne emocje.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol dziękuję Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich za otrzymaną dotację, partnerom projektu tj. Urzędowi Miasta Terespol, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Liceum Akademickiemu, Regimentowi Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu, Szkole Podstawowej Nr 1 w Terespolu, kilkudziesięcioosobowej grupie młodzieży za udział w projekcie ,,Terespolskie Jarmarki 2018-2019”, trenerem za ciężką pracę. Firmom technicznym TPG Piotr Badalski, FREE SOUND Tomasz Oleszczuk,TSF Terespol za profesjonalną obsługę oraz Lechowi Mazurowi za zdjęcia. W ten sposób zakończyliśmy dwuletni projekt dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Ten projekt to kolejne bogate doświadczenie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol w realizacji wydarzeń kulturalnych. Niezmiernie cieszy to, że do tego projektu chętnie włączyli się jego uczestnicy zarówno dorośli jak też młodzież.
Z początkiem roku 2020 rozpoczniemy przygotowania do kolejnej edycji Koncertu Noworocznego. Miło nam poinformować Państwa, że będzie to okazja do świętowania Jubileuszu 30-lecia Gońca Terespolskiego.
Pan Burmistrz Miasta Jacek Danieluk i Rada Miasta zabezpieczyła potrzebne środki na Koncert Noworoczny. Wspólnie z wyżej wspomnianymi partnerami i Miejskim Ośrodkiem Kultury chcemy przygotować to wydarzenie na najwyższym poziomie.
Życzymy naszym wszystkim partnerom, z którymi współpracujemy, aby plany i zamierzenia na rok 2020 się zrealizowały.
Tekst – Krzysztof Badalski Foto: Lech Mazur