O alternatywnych formach produkcji zwierzęcej rozmawiali uczestnicy konferencji rolniczej pn. „Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego”.
28 listopada na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i wójta gminy Tuczna, do Białej Podlaskiej zjechali rolnicy z całego powiatu bialskiego. Celem spotkania było przedstawienie im możliwości, jakie niesie ze sobą zmiana charakteru hodowli zwierzęcej.
– Zależało nam bardzo, żeby pokazać rolnikom, że istnieją inne możliwości na rozwijanie ich gospodarstw. Wciąż odczuwamy straty, które wyrządził w naszych gminach wirus afrykańskiego pomoru świń. Te straty będą odczuwalne jeszcze przez długi czas, ale mam nadzieję, że w naszych rolnikach jest nadzieja i determinacja do tego, żeby walczyć o ich lepsze jutro. Stąd dzisiejsze spotkanie, zagraniczni prelegenci i nasza gotowość do rozmów o przyszłości. Liczę, że ta inicjatywa spotka się ze zrozumieniem wśród rolników i będzie pewnego rodzaju drogowskazem dla dalszej działalności rolniczej dla wielu z nich – powiedział starosta Mariusz Filipiuk.
Konferencję zapoczątkowała prelekcja Działanie „Współpraca” – wsparcie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, którą wygłosił broker innowacji SIR Marek Siuciak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Zgromadzonym rolnikom przedstawione zostały poszczególne rasy bydła, które na co dzień hodowane na zachodzie Europy, m.in. rasę mięsną Błękitna Belgijska. Omówiono prowadzenie hodowli w czystości rasy, krzyżowanie towarowe i indeksy oceny buhajów. O rasie Blonde Aquitaine, francuskiej rasie mięsnej o łatwych wcieleniach i wysokich przyrostach referował Jean-Claud Metais, prezes Francuskiego Związku Hodowców rasy Blonde Aquitaine. Natomiast francuską rasę mięsną Limousin, a także program hodowlany przedstawił Gilles Lequeux, szef Krajowej Stacji Oceny Buhajów w Lanaud.