Dzień Działacza Kultury w Drelowie

Przy pięknej aurze, w plenerze – na terenie Gminnego Centrum Kultury w Drelowie odbył się Dzień Działacza Kultury. Uroczystość, mająca docenić pracę wielu środowisk i osób dobrej woli, które swoim zaangażowaniem i talentem służą mieszkańcom powiatu bialskiego na niwie kultury zgromadziła samorządowców powiatu bialskiego, dyrektorów instytucji kultury, prezesów organizacji pozarządowych oraz osoby nagrodzone i wyróżnione w konkursach powiatowych.

6 czerwca na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka przybyli m.in. Małgorzata Bogusz – zastępca dyrektora Biura Organizacji Kadr i Budżetu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Czapski – kierownik w filii Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Janusz Skólimowski – wicestarosta bialski, Arkadiusz Maksymiuk  – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Ryszard Boś  – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Radosław Sebastianiuk  – wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Jolanta Zbucka  – wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Zbigniew Kot – burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski, Piotr Kazimierski – wójt gminy Drelów, Jacek Szewczuk – wójt gminy Rokitno, Marek Korpysz – wójt gminy Sosnówka, Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Dzień Działacza Kultury rozpoczął występ artystyczny w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z Drelowa. Potem miały miejsca wystąpienia zaproszonych osób. Starosta bialski w swoim wystąpieniu powitał zebranych i podziękował współorganizatorom tego czasu, czyli wójtowi Drelowa i dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Wiesławie Zarembie. Złożył także życzenia z okazji Dnia Działacza Kultury wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, by kultura w powiecie bialskim się upowszechniała, łączyła tradycję ze współczesnością, a przede wszystkim rozwijała pasje i talenty mieszkańców powiatu bialskiego. Na koniec pogratulował wszystkim, którzy tego wyjątkowego dnia otrzymają zasłużone nagrody i życzył udanego świętowania Dnia Działacza Kultury – miłych wrażeń, przyjemnych odczuć i okazji do wymienienia doświadczeń wszystkim obecnym.

Podsumowanie konkursów powiatowych rozpoczęło się od wręczenia wyróżnień w ramach Bialskich Talentów za 2017 r. Wyróżnioną w dziedzinie sport została Patrycja Waszczuk z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, której pasją są szachy, a co za tym idzie wygrywa wiele turniejów i konkursów w tej dziedzinie. Kolejny wyróżniony w sporcie Jakub Celiński z Klubu Sportowego Narwal Międzyrzec Podlaski – medalista w pływaniu, członek kadry narodowej juniorów 15/16 letnich był tego dnia na zgrupowaniu.

W dziedzinie nauka został wyróżnionym Kacper Tur ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie – laureat konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, pasjonujący się przyrodą, językiem polskim i historią.

Kolejnymi wyróżnionymi tym razem z kultury zostali wokaliści znani z programu telewizyjnego The Voice Kids, czyli Bartosz Peszuk ze Szkoły Podstawowej im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie oraz  Eryk Patryk Waszczuk, uczący się w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, który akurat tego dnia był na festiwalu.

W przerwie można było usłyszeć zdolności wokalne Bartka Peszuka.

Po niej podsumowano i wręczono nagrody starosty bialskiego Bialskie Talenty za 2017 r. W dziedzinie sport otrzymał ją Jakub Jakimiak – medalista w pływaniu, członek kadry narodowej juniorów 14/15 letnich. Niestety był on na zgrupowaniu. Podobnie jak kolejna utalentowana w dziedzinie sport, czyli nagrodzona na mistrzostwach świata oraz reprezentantka Polski Juniorów w Taekwon-do za rok 2017, czyli Aleksandra Sacharczuk.

Mikołaj Ostapiuk uczący się w Ortelu Książęcym Drugim został talentem w dziedzinie nauka. Mikołaj zwyciężył w programie telewizyjnym The Brain Genialny Umysł.

Bialski Talent w dziedzinie kultura otrzymał Adam Piekarki z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej – wybitny młody fotografik, mający na swoim koncie liczne nagrody i wystawy. Również i on nie był tego dnia obecny.

Ostatni talent poszedł do duetu tanecznego: Dominika Chalimoniuk i Patryk Zbucki uczących się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. I ich można było zobaczyć w przygotowanym układzie choreograficznym.

Wyróżnionym i nagrodzonym w odbiorze nagród i dyplomów towarzyszyli rodzice, trenerzy, opiekunowie artystyczni lub naukowi i wnioskodawcy, a wręczał je oczywiście starosta bialski, wicestarosta i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Dzień Działacza Kultury był też dobrą okazją do wręczenia dorocznych nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Przypadły one w udziale: Zespołowi Meritum z Janowa Podlaskiego, Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, Grupie Rękodzielników w „Zagrodzie Tradycji”, Kołu aktywnych kobiet w Zalesiu, Szczepanowi Stanisławowi Kalinowskiemu, Zofii Kaliszuk, Krzysztofowi Edwardowi Badalskiemu oraz Andrzejowi Kurendzie.

Po wręczeniu ich przez starostę i wicestarostę, zebrani wysłuchali tradycyjnych utworów ludowych w wykonaniu Zespołu „Bagnoszki” z Drelowa – laureata nagrody z 2015 r.

I ostatni konkurs, który tego dnia podsumowano był: “Samorząd gminny przyjazny kulturze” za 2017 r. Podziękowania za wzięcie udziału odebrali przedstawiciele gminy Sosnówka, Tuczna, Konstantynów, Sławatycze, Biała Podlaska oraz miasto Terespol. Samorządem gminnym przyjaznym kulturze w roku 2017 okazała się Gmina Międzyrzec Podlaski. Nagrodę w postaci okolicznościowego dyplomu i bonu pieniężnego na cele kulturalne odebrała sekretarz gminy Maria Szmytko oraz dyrektorki instytucji kultury: Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Wysokim Magdalena Chodzińska oraz Gminnego Ośrodka kultury w Międzyrzecu Podlaskim Justyna Świerczewska.

Cześć oficjalną zamknął występ artystyczny w wykonaniu Marii Kossak – młodej wokalistki z gminy Drelów, która przez kilkoma dniami została wyróżniona na Wojewódzkim Festiwalu „Śpiewający Słowik” w Rykach.

Scroll to Top