Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty oraz Zakład Hydrografii UMCS w Lublinie przygotowali międzynarodową sesję popularno – naukową połączoną z otwarciem wystawy pt. „Polesie okresu międzywojennego w obiektywie Louise Arner Boyd”. Impreza odbyła się 3 czerwca w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach.
Zebranych licznie gości witała ubrana w poleski strój ludowy dyrektor G O K i O w Wisznicach Elżbieta Sokołowska. Gospodarz imprezy wczuła się w rolę kobiety z Polesia lat 30-tych XX w. i zaskoczyła powitaniem w niegdyś używanym na Polesiu językiem gwarowym. Swoją obecnością zaszczycili: wykładowcy UMCS prof. Feliks Czyżewski oraz prof. Jerzy Święch, starosta bialski Tadeusz Łazowski, władze samorządowe gminy Wisznice, ks. Dariusz Parafiniuk – dyrektor Caritas Biała Podl. Dyrektorzy szkół z terenu gminy Wisznice oraz dyrektorzy innych ośrodków muzealnych.
Poprzedzająca otwarcie wystawy sesja miała szczególny charakter, gdyż na tę okazję przygotowali wykład prof. Jacek Mikoś i Susan Mikoś z Uniwersytetu Milwaukee w USA, którzy podczas swojego wystąpienia zaprezentowali prezentację dotyczącą zdjęć Louis Arner Boyd. Sławomir Głowacki z Zakładu Hydrografii UMCS, w bardzo interesujący sposób przedstawił sylwetkę autorki zdjęć.
Zasoby wodne Polesia były tematem wykładu prof. Zdzisława Michalczyka z Zakładu Hydrografii UMCS pt. „Pośród łąk, lasów i wód toni…” Dopełnieniem wystawy zdjęć i sesji naukowej był występ chóru „Polesie” z Horodyszcza oraz dekoracje ze zbiorów Regionalnego Centrum Kultury w Rowinach, makiety i wycinanki ludowe przygotowane przez uczniów z Gimnazjum w Wisznicach.
Louise Arner Boyd to podróżniczka, naukowiec i fotograf. Zdjęcia Polesia z lat 30-tych to największy zbiór ikonografii tego regionu jaki zachował się do czasów współczesnych. Zdjęcia są dokumentem historycznym pokazującym kulturę kresów wschodnich II Rzeczypospolitej.